Původem maďarské smažené placky (langoše) se u nás ujaly již před mnoha lety v podobě rychlého občerstvení. Dnes si je doma připravuje spousta rodin, protože se dají jíst na slaný i sladký způsob. I jejich způsob přípravy se různí.
Pravé langoše jsou z kynutého těsta (tedy z droždí). Připravit je lze však i z nekynutého těsta anebo namísto droždí použít kvásek. My jsme si pro vás připravili variantu z droždí.
Ingredience na langoše
- 500 g hladké mouky
- Půl lžičky jedlé sody
- 1 lžička cukru
- Sůl
- 250 ml mléka
- Půl kelímku zakysané smetany (může být bílý jogurt)
- 42 g droždí
- Česnek
- Olej
- Voda
Postup přípravy
- Do mističky nalijeme vlažné mléko a přimícháme cukr, lžíci hladké mouky a rozdrobíme droždí – zamícháme a necháme vykynout cca 10 až 15 minut. Ve větší míse smícháme hladkou mouku, smetanu či jogurt, špetku soli a jedlou sodu.
- Přimícháme vykynutý kvásek a umícháme těsto. Ihned tvoříme bochánky, které roztahujeme prsty na požadovanou velikost (u langošů je krásné právě to, že je každý jiný a není jeden vedle druhého, jako přes kopírák). Takže si nelamte hlavu tím, že nejsou všechny stejné. Pamatujte však, že v horkém oleji ještě narostou, takže ať velikost nepřepísknete. Takto připravené langoše smažíme v rozpáleném oleji po obou stranách.
- V hrníčku si rozmícháme trochu vody či oleje s prolisovaným česnekem a hotové langoše potřeme, můžeme pokapat kečupem, posypat sýrem anebo podávat namísto pečiva k polévce či jinému jídlu.
Na závěr
Pokud chcete langoše na sladký způsob, příprava je stejná, pouze závěr se liší. Namísto česneku namažete langoše třeba marmeládou a přidáte tvaroh, nutellu a šlehačku.