Když se od plotny line nádherné vůně palačinek anebo lívanců, tak určitě zaplesá nejen dětské srdce, ale v klidu nezůstanou ani chuťové buňky nás dospělých. Palačinky a lívance se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších rychlých pokrmů. Jíst se dají jak za teplého, tak i za studeného stavu a s celou řadou náplní a příloh. Palačinky jistě nemusí být jenom slané, ale klidně si lze dát i palačinky na slaný způsob. Je ryze na člověku, s čím si palačinky dá a jak své chuťové buňky poškádlí. Podívejme se tedy na možnosti, jež nám palačinky dávají a také na konkrétní recept, jak si palačinky připravit doma.
Palačinky představují tradiční pokrm
Palačinky určitě nejsou ničím novým, ale jedná se o jídlo, které pochází z jídelníčku starých národů, obývajících Evropu dávno před námi. Dříve se mluvilo v souvislosti s palačinkou o takzvané galetě. Tato palačinka byla vyrobena z pšeničné, kukuřičné nebo pohankové mouky a jedla se samotné bez jakýchkoli příloh. Postupně se do ní ale začaly dávat náplně tukového charakteru, náplně z vajec a také maso. Postupem času došlo k přidání skořice a přísad z pomerančovníku. Vznikla tak dnes možná i oblíbenější sladká verze palačinky.
Příprava základního těsta na palačinky
Budeme potřebovat
- 2 vajíčka
- 0,5 litru mléka
- 1 vanilkový cukr
- 300 gramů hladké mouky
- trochu soli
- rostlinný olej
Pracovní postup
Kompletně všechny suroviny smícháme za pomocí ponorného mixéru na úplně hladké tekuté těsto. Před smažením jej nechejme odpočinout zhruba půl hodiny. Ke smažení volte pánev s nepřilnavým povrchem a vyšším okrajem. Palačinky můžeme smažit na minimu oleje. Pánev by měla být pouze vymazaná tukem. K obracení palačinek používáme nadhoz ve vzduchu. Palačinka se tak nepotrhá. Když má palačinka správnou barvu, můžeme ji servírovat.