Rybíz patří k oblíbenému letnímu ovoci, ať už bílý, červený anebo černý. Všechny tři varianty překypují zdravím a černý rybíz má ještě navíc i detoxikační vlastnosti, což prospívá ledvinám a játrům.
Pokud už máte dost bublanin a koláčů, zkusit můžete i zdravý, lahodný sirup, který přinese osvěžení nejen v letní dny. Přidat si jej můžete do čaje i během podzimu či zimy a dopřát tak organismu dávku vitamínu C. Potřebovat budete pouze černý rybíz a cukr. Jak na to? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Recept na sirup z černého rybízu
- Otrhaný rybíz důkladně přeberte a opláchněte. Dejte jej do velkého hrnce, rozmačkejte a zalijte vodou tak, aby byl všechen rybíz ponořený, ale aby nebylo vody zase moc. Nechte přikrytou nádobu stát 12 až 24 hodin při pokojové teplotě. Čím déle bude rybíz namočený, tím lépe.
- Poté si připravte gázu, plátno nebo vyžehlenou dětskou plenu a obsah hrnce přelijte do jiné nádoby a rybíz pořádně vymačkejte. Ideální je dávat si do plátna rybíz po hrstech – lépe se mačká, než velké množství naráz.
- Nyní následuje vaření rybízové šťávy a cukru (na 1 litr šťávy připadne cca 700 gramů cukru). Za občasného míchání vařte, dokud se cukr nerozpustí. Během vaření se bude tvořit pěna, tu vždy sesbírejte a dejte bokem (nevyhazujte). Jakmile se cukr rozpustí a sirup zhoustne (přibližně po 20 minutách vaření) odstavte z plotýnky. Rybíz obsahuje dost velké množství pektinu, tudíž želírovací přípravek není nutný. Nechte dalších 20 minut stát a poté pomocí trychtýře nalijte do předem připravených sklenic. Sladujte v chladu a temnu.
Co s posbíranou pěnou?
Pěnu, kterou jste posbírali během vaření sirupu, můžete použít při výrobě marmelády anebo ji rovnou přimíchat do otevřené marmelády a zkonzumovat. Vyhazovat tuto pěnu by byla věčná škoda.