Jestliže někde slyšíte slůvko skořice, každému se asi vybaví její využití v kuchyni ve formě koření. Jen velmi malé procento lidí však ví, že za svým zevnějškem skrývá také nedoceněné zdravotní účinky. Je proto velká škoda, že se nekonzumuje ve větším množství. Z tohoto důvodu vám proto dnes představíme skořici blíže.
Důležitý je správný druh
Na trhu existují dva druhy skořice:
- skořice
- skořice cejlonská
Velmi častou jsou zaměňovány, a přitom je velmi snadné poznat vcelku neopomenutelný rozdíl. Pravá cejlonská skořice připomíná při pohledu ze strany doutník, její vrstvy jsou poskládány blízko u sebe, což vytváří charakteristický vzhled. Její vrstvičky jdou od sebe velmi snadno oddělit. Naopak u čínské skořice se jedná pouze o zatočený plátek, který tvoří spíše spirálu.
Jaké je využití v potravinářství?
Skořice se využívá zejména díky své jemné chuti a charakteristické vůni. Díky ní se používá v nejrůznějších dezertech, dortech nebo dokonce v kořeněném chlebu. Ve sladkých pokrmech je nelepší ji nakombinovat s čokoládou, banány či hruškami. Naopak například v Indii se používá jako koření k pokrmům z jehněčího nebo drůbežího masa. V tom nejoriginálnějším podání ji můžeme nalézt i v rajské omáčce, které tím pádem dodá společně s ostatním kořením ještě lahodnější vůni.
Jaké je využití ve zdravotnictví?
Jak už bylo řečeno, skořice funguje jako prevence či léčebný prostředek proti mnoha chorobám a byla by proto škoda, kdybychom vás o ně ochudili. Pro začátek podporuje mozkovou činnost – k tomu ji nemusíte jíst, bohatě postačí její voňavé aroma. Dále pak funguje jako bojovník proti širokému spektru bakterií, virů a plísní. Z tohoto důvodu patří skořicová kůra k přírodním lékům. Skořice ale také podporuje činnost srdce a dlouhověkost.
Léčivé schopnosti skořice jsou opravdu obrovské, a proto vám doporučujeme její zařazení do vašeho jídelníčku. Rozhodně tohoto rozhodnutí nebudete litovat.
Zdroj foto: https://pixabay.com/cs/skořice-vůně-koření-příchuti-chuť-1971496/