V dnešní stresové době je velmi snadné podlehnout a spadnout do depresí, příliš velkého stresu a pesimistických myšlenek. Možná proto jsou tolik oblíbení psychologové a různí terapeuti zaměřující se na psychické zdraví. Jak se o svou duši staráte vy? Tato část zdraví je totiž velmi důležitá.
Dnešním trendem je zdravý jídelníček, vyvážená životospráva i pravidelný pohyb či sport. Myslíte ale také na vaši psychickou kondici? Ta je totiž stejně důležitá jako již zmíněné body pro správný a zdravý životní styl. Jak moc zasahuje psychika do toho fyzického zdraví?
Psychika se odráží na vašem zdraví
Příčinou je psychosomatika. Lékaři a vědci, kteří se psychosomatice věnují, kladou maximální důraz na psychickou rovnováhu. Existuje totiž mnoho nemocí a zdravotních problémů, které vznikají právě kvůli špatné psychice. Pokud se tedy nestaráte o své duševní zdraví a cítíte se dlouhodobě v mentální nepohodě, pak se může takové období projevit na vašem zdraví poměrně jednoduše.
Jak na psychické zdraví?
Lehko se řekne, aby se člověk staral o vlastní psychické zdraví, realizace je však o něco složitější. Kromě pravidelné návštěvy psychoterapeuta se vám určitě budou hodit časté procházky v přírodě. Ty vás krásně uklidní a zpříjemní dojem z celého dne. Navíc čerstvý vzduch a prodýchání se zlepšuje nejen prokrvení těla, ale i celkovou psychiku.
V rámci psychické hygieny se také vyplatí nezadržovat v sobě emoce a pouštět je ven. Zkuste se také zamyslet nad tím, zda nevidíte vlastní život příliš kriticky a pesimisticky. Dívejte se na život víc s nadhledem a emoce do sebe příliš neukládejte. V opačném případě si totiž můžete brzy zadělat na jakékoliv úzkosti nebo deprese.
Psychosomatické nemoci
Podle lékařů existuje mnoho zdravotních potíží, za které může právě lidská psychika. Mezi ně patří běžné choroby, ale také závažné, které mohou ohrožovat na životě. Proto je dobré myslet na vlastní psychické zdraví a vyvarovat se jim.
Vysoký krevní tlak
Pokud v sobě uchováváte emoce a nepouštíte je ven, může dojít ke zvýšení krevního tlaku a potíže s ním spojené. Děje se tak většinou kvůli kultivované době, kdy se příliš často nehodí projevovat emoce, všichni se příliš mnoho kontrolují. Vysoký krevní tlak se projevuje různě:
- bušení srdce,
- častá únava,
- tlak na hrudi,
- nespavost a další.
Žaludeční vředy
Být soběstačným jedincem s fokusem na efektivitu může dojít až k žaludečním vředům. Příliš mnoho stresu, který vzniká velkou námahou a nedostatkem odpočinku ve vás může zanechávat mnoho emocí. Žaludeční vředy se projevují ostrou bolestí mezi dutinou břišní a hrudním košem, pálením žáhy nebo bolestí po jídle.
Atopický ekzém
Ekzém je často onemocněním, které provází celým životem, často již od dětství. Na jeho sílení nebo slábnutí má vliv mimo jiné i psychika. Pokud je mentální zdraví v rovnováze a nedochází k příliš velkému stresu či vnitřním pochybám, pak je i síla ekzému v útlumu. Naopak při velkém stresu a špatné psychice se atopický ekzém může projevit až do velké míry otoků, puchýřků nebo extrémního svědění.
Nemoc štítné žlázy
Při problémech se štítnou žlázou můžete pozorovat časté záchvaty velkého hladu, silnější pocení nebo padání vlasů. Metabolismus se při tomto onemocnění zrychluje a do štítné žlázy proudí více hormonů, než je třeba. Za takovými problémy často stojí právě stres, nespavost a únava spolu se špatným životním stylem.
Existuje řada dalších onemocnění, které vznikají ze špatného psychického stavu. Proto je velmi důležité dbát na projevení emocí, na dostatečný klid a co nejméně času ve stresu.
Zdroj foto: www.freepik.com