Spánek je životně důležitý, protože tělo může regenerovat pouze při dostatečném spánku.
Aktivní přes den-klidně v noci
Pro zdravý spánek je důležité mít přes den dostatek pohybu a kyslíku. Jezděte na kole, jděte si zaplavat či zaběhat nebo si do svého „spánkové“ programu alespoň dvakrát do týdne zařaďte některý jiný druh sportu, který se pěstuje pod širým nebem. Nedoporučuje se těžká tělesná práce a vytrvalostní sport krátce před spaním, protože námaha aktivuje především krevní oběh. Raději si dopřejte vydatnou večerní procházku. Starosti a problémy, jako například nezaplacené účty, potíže v práci nebo různé plány na následující den, nechejte před dveřmi ložnice.
Lehčí jídlo-lepší spánek
Špatné stravovací návyky mohou celkem snadno udeřit do žaludku! Pokud si na večeři dáváte velké porce těžkých jídel, nesmíte se divit, že nemůžete usnout ani spát. Poslední denní jídlo byste si měli dát přibližně tři hodiny před odchodem do postele a zároveň byste se měli vyhnout povzbuzujícím potravinám, jako je káva, čaj nebo alkohol.
Základní pravidla zdravého spánku
Při spánku je tělo bezbranně vystaveny vnějším podnětům a jeho obranyschopnost se snižuje o polovinu. V ložnici si vytvořte s nevelkými náklady optimální prostředí pro zdravý a osvěžující spánek. Postel by měla stát v nejtišší místnosti bytu, teplota v místnosti by měla být mezi 15 až 17 ° C, vlhkost vzduchu asi 50% a pokoj by měl být zcela tmavá.
Máme tu pro Vás pár typů na tekuté ukolébavky. Teplé mléko je jedním z nejznámějších prostředků na léčivý spánek. Přidejte si jako sladkou tečku na dobrou noc i lžičku medu. Bylinné čaje z heřmánku pravého, lipového květu nebo kozlíku lékařského podporují spánek.
Přejeme Vám dobrý spánek a sladké probuzení.
Martin
Díky za článek. Ještě bych doplnil: mě například dobře funguje kozlík lékařský. A hodně obecná, ale dobrá rada – nechodit do postele, když nejste unavení. Může se to zdát jako hloupost, ale mě pomáhá, když mám pravidelné „procesy“. Tzn. v posteli se jen spí, nepoužívám tam notebook, tablet apod.