Česky se stévie sladká někdy označuje jako „cukrová tráva“, i když nemá s trávou nic společného. Je to větvící se trvalka dorůstající v dospělosti až 80 cm, u nás běžně kolem půl metru. Protistojné listy i stonky jsou v mládí jemně ochlupené. Květy jsou drobné, bílé a nenápadné. Hnědá až černá semena v našich podmínkách jenom zřídka dozrávají.
Druhy stevie
Jihoamerická stévie, kterou můžete pěstovat doma, na zahrádce či ve skleníku, je vskutku zázračná. Je neuvěřitelně sladká, přitom nízkokalorická a přímo léčivá. Lístkem můžete osladit moučník nebo nápoj.
Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je dnes asi nejperspektivnějším přírodním sladidlem. Už po mnoho staletí je využívána domorodými indiány z kmene Guarani v dnešní Paraguayi a Brazílii. Sladí jí tradiční „místní čaj“ yerba maté a listy této byliny využívají i při pálení žáhy. V posledních letech se pěstování stévie rozšířilo po celé Střední a Jižní Americe, v Japonsku, Malajsii, Číně a Koreji.
Stevie místo cukru
Nejenže je až třistakrát sladší než cukr, za což vděčí komplexu sladivých látek souhrnně označovaných jako steviosid (nachází se jak v listech, tak i v celé nadzemní části rostliny), ale navíc obsahuje jednu ještě více sladivou látku – rebaudiosid A, dále rebaudiosid C, D, E, dulkosid B a steviolbiosid.
Léčivé účinky
Steviosid nezpůsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, ale naopak ho pomáhá udržovat v rovnováze v krvi a játrech. Podporuje činnost pankreasu a léčí diabetes II. typu. Jako nízkokalorické sladidlo je stévie vhodná jak pro diabetiky a hypoglykemiky, tak pro všechny, kteří chtějí svou váhu udržet na uzdě.
Kromě výše uvedených chvályhodných vlastností umí stévie ochránit před vysokým tlakem, podporuje dobré trávení, odtučňuje a zároveň se podílí na zhutnění svalové hmoty. Napomáhá buněčnému metabolismu, zvyšuje energetické hladiny a mentální aktivitu, má antibakteriální a protivirové účinky.