Mohlo by se zdát, že myčka patří mezi spotřebiče, které nepotřebují tak častou údržbu. Opak je však pravdou, i samotná voda může myčce uškodit, například vodním kamenem. Navíc je pravidelně zanášena mastnotou a zbytky jídla, které mohou ucpat filtr. Jak myčku důkladně vyčistit, aby si uchovala dlouhou životnost?
Jak často myčku čistit?
Zhruba jednou za dva měsíce byste myčku měli povrchově vyčistit. Potřeba čištění se odvíjí od tvrdosti vody, četnosti používání a dalších věcí. Lepší je však myčku pročistit preventivně, než aby došlo k nějakému problému. Nejpohodlnějším řešením je pořídit speciální přípravek na čištění myčky, který vám práci usnadní. Seženete ho například v drogerii. Tento produkt pak stačí pouze umístit do prázdné myčky dle návodu a spustit intenzivní mycí program.
Čištění filtru
Důležitou součástí myčky je její filtr, o ten byste se měli náležitě starat, aby myčka zůstala co nejdéle funkční. Filtr je totiž od toho, aby zachytával veškeré nečistoty v podobě zbytků jídla a podobně. Postup, jak filtr vyčistit, je jednoduchý.
- Odšroubujte filtr z myčky, většinou bývá ve spodní části. Dejte pozor, abyste při tom nezanesli nečistoty do čerpadla myčky.
- Filtr rozeberte na jednotlivé části, je však důležité pamatovat si, jak byl v myčce uložen, abyste ho mohli bez problému vrátit.
- Filtr namočte do teplé mýdlové vody, v ideálním případě nastříkejte speciálním odmašťovacím přípravkem. Nechte působit zhruba 10 minut.
- Zbytky potravin odstraňte drobným kartáčkem. Netlačte však, filtr je křehký.
- Zkontrolujte také spodní ostřikovací rameno a zkontrolujte, zda není ucpáno nečistotami.
Čištění bez chemie
Jestliže nechcete užívat chemické produkty pro čištění vaší myčky, můžete vyzkoušet také přírodní produkty. Nabízí se například ocet, jedlá soda či kyselina citronová. Tento způsob však nemusí být tak účinný. Jestliže chcete vyčistit myčku octem, stačí nalít hrnek této tekutiny na dno myčky a zapnout program s nejvyšší teplotou.
Podobný postup je i se sodou, stačí šálkem sody posypat spodek myčky, nechat přes noc působit a poté spustit oplachovací program. Pokud zvolíte kyselinu citrónovou, nasypte zhruba 110 gramů na dno myčky a spusťte program. Opakujte dle potřeby, dokud špína nezmizí.
Čištění myčky byste rozhodně neměli opomínat. Filtr se totiž může snadno zanést a myčka začne rychle páchnout, navíc ztratí svoji funkčnost. Nejvhodnější jsou chemické produkty určené pro čištění myčky, které se o ni perfektně postarají.
Zdroj foto: pixabay.com