Když vybírám ten nejlepší recept pro vás, narazím na starou knížku. Otevřu ji a k mému překvapení je zde rodinné zlato, v podobě receptů, které sepisovala už moje prababička. Vyzkoušela jsem jeden z nich a musím konstatovat, že stojí za zveřejnění.
Začínáme
Když se řekne věneček okamžitě se vám musí vybavit odpalované těsto. Dnes vám prozradím jak na něj. Na těsto si připravíme následující suroviny.
- ¼ l vody
- Špetka soli
- 9 dkg másla
- 14 dkg hrubé mouky
- 4 vejce
Klíčem k úspěchu je stejná teplota všech surovin. Jakmile jí dosáhneme, můžeme začít péct. Do hrnce přidáme vodu, sůl, mouku a přivedeme k varu. Do vařící směsi přisypejme mouku tak, aby vzniklo těsto, které se nebude lepit k hrnci, ani k vařečce. Hmotu přendáme do mísy a necháme částečně vychladnou a zapneme troubu. Začneme postupně přidávat vejce – pěkně jedno po druhém. Až se dostaneme k poslednímu, těsto důkladně prohněteme – musí být kypré.
Troubu zbytečně neotvíráme
To nejtěžší máme za sebou. Nyní si nachystáme plech. Ten můžeme vymazat máslem, vystříkat olejem nebo vystlat pečícím papírem. Do zdobícího sáčku si nainstalujeme hvězdičkovou trubičku a sázíme jedno kolečko vedle druhého. Naše trouba hřeje na 180 ̊C a věnečků si teď přibližně 25 min nemusíme všímat.
Příprava krému
Není čas ztrácet čas. Popadněme 2 vejce se 7 dkg moučkového cukru a vanilku (kvalitní extrakt nebo dužinu z lusku) a šlehejme ve vodní lázní do zhoustnutí. Poté jej odložíme stranou a necháme vychladnout. Teď přišel čas utřít 150 dkg másla. Potřebujeme, aby máslo bylo bíle a nadýchané. Dokonale vychladlou směs vanilky, vajíček a cukru do něj po částech zašleháváme. Krém můžete ozvláštnit například kávou.
Když se nám rozezní minutka a věnečky jsou zlatavé, vypneme troubu, a ještě teplá kolečka rozřízneme na půl. Nyní už jen zdobící trubičkou naplníme věnečky.
Dobrou chuť.
Zdroj foto: https://pixabay.com/cs/dort-pečivo-pekárna-věnečků-50927/