Každý z nás už byl někdy u lékaře a každému se podíval do úst se slovy – vyplázněte jazyk a řekněte „Á“. Zvlášť jedná-li o respirační onemocnění. Podle jazyka a mandlí pozná lékař víc, než byste si mohli myslet.
Každý máme jazyk jiný. Jinak zbarvený, dlouhý, s rozdílnou strukturou, hrbolky a nervnostmi. Je to jednak dáno geneticky, ale vzhled jazyka ovlivňují i další faktory, jako je životní styl a případná onemocnění. Důležité je vědět, jak náš jazyk vypadá normálně, když se cítíme dobře. Díky tomu pak snadno odhalíte začínající infekci nebo jiné zdravotní problémy. Jen málokdo ví, že při čištění zubů by měl pamatovat i na jazyk. Jeho čištění je zásadní nejen pro svěží dech, ale i pro zdraví. Čištění jazyka se doporučuje i v ájurvédě. Plak na něm vytvořený je de facto koncentrace mikroorganismů. Jeho čištěním se zlepšuje funkce ledvin, plic, srdce, slinivky a zažívacího ústrojí. K čištění jazyka se používá zaoblená dřevěná škrabka nebo speciální kartáček – nikoliv klasický zubní.
Jazyk změnil barvu?
Normálně je jazyk růžový, bez vyrážek, skvrn a povlaku. Během dne se to však mění. Může zčervenat, chytnou našedlý tón apod. Souvisí to hlavně s tím, co jíme a pijeme (ovoce, zelenina, červené víno, káva, jídlo s barvivem). Pokud jste však nejedli nic takového, co by například zčervenání jazyka mohlo způsobit, souvisí to se začínající infekcí horních dýchacích cest, ale může to signalizovat i nedostatek železa a vitamínů skupiny B. Proto sledujte i další příznaky, které vám napoví. Jazyk s tmavým odstínem souvisí se srdcem a naopak jazyk bledý s vyčerpáním organismu.
Povlak na jazyku
Povlak může být známkou infekčního onemocnění, ale i důsledkem špatné hygieny. Jazyk si čistěte 2 x denně speciálním kartáčkem či škrabkou a používejte také ústní vodu, které mají dezinfekční a protizánětlivé účinky. Ústí vodu používejte hlavně v době nachlazení. Bílý povlak nezřídka doprovází angínu, streptokoková onemocnění a infekce dýchacích cest. Nicméně může to být spojeno i s onemocněním žaludku, žlučníku, střev, slinivky. Opět sledujte další symptomy – trávicí potíže, bolest břicha apod.
Zvrásněný a zkrabacený jazyk
Houbovitá struktura a krabatý jazyk, je většinou známkou špatného pitného režimu. Způsobovat to však může i kouření a špatná hygiena úst. Kouření totiž zcela změní ústní mikroflóru, kdy oxid uhelnatý způsobuje nárůst anaerobních bakterií. K tomu s eváže i zubní plak, zubní kaz a nepříjemný odér z úst.
Boláčky a skvrnky
Afty a jiné boláčky souvisí se stresem, únavou, nedostatkem vitamínu B2, kyseliny listové, železa. Objevit se mohou i v době menstruace. Doporučuje se nasadit doplňky stravy a celkově posílit imunitu. Rudé skvrnky signalizují potíže s játry. Naopak světlé skvrnky se často objevují po užívání ATB (antibiotika). Pokud jdou skvrnky seškrábnout a zůstávají po nich choulostivá/bolestivá ložiska jde patrně o kvasinky.