Léto je snad neoblíbenějším obdobím v roce. Těší se na něj děti, kvůli prázdninám, ale i dospělí. I když jako dospěláci nemáme prázdniny, s létem přichází sluníčko, teplo, pohoda a vidina báječné dovolené. Většina z nás se těší k moři – slunce, pláž a nějaký dobrý drink. Typický dovolenkový obrázek.
V létě se však musíme postavit i zvýšeným nástrahám, zejména v podobě čím dál agresivnějšího sluníčka. A to jak na dovolené, tak doma, jak u moře, tak na horách. Jsme zvyklí chránit před slunečním zářením naši pokožku, ale myslíte i na Vaše vlasy?
Nebezpečné UV záření
Jejich nepřítelem číslo jedna je UV záření. To má při dlouhodobém a častém působení, kterému se v létě příliš nevyhneme, celou řadu nežádoucích a nepříznivých účinků. Jestliže na to nemyslíme a vlasy dostatečně a cíleně nechráníme, dokážou sluneční paprsky zničit ochrannou vrstvu, která vlas obklopuje a pronikají až do jeho struktury.
To znamená, že častým pobytem na letním slunci vlasy trpí. Jsou vysušené a blednou. Barvené vlasy se mohou nadměrně zesvětlit, až tak, že dokonce změní svůj odstín. Znáte taky ten „sluneční melír“? V létě jsou vlasy také více ohroženy lámáním a postrádají svůj přirozený lesk. Ještě hůře snášejí UV záření vlasy namáhané trvalou či častým odbarvováním. Ty jsou na sluneční paprsky citlivější a vlivem slunečního záření dochází rychleji k jejich poškození.
Není to jen sluníčkem
Na zhoršení kvality naší hřívy se do značné míry podílí také koupání ve slané mořské vodě, v chlorované vodě bazénů, vítr, zvířený písek pláží a všudypřítomný prach. Jejich působením jsou vlasy více náchylné k oslabení a hůře odolávají slunečním paprskům. Také se Vám před očima při čtení těchto řádků promítá typický program dovolené a volných dní? Léto kvůli tomu přestat mít rádi nemusíte, stačí se na něj připravit.
Podpora začíná uvnitř
Největší vliv na kvalitu vlasů má strava. Jen jestliže budeme jíst pestře, alespoň trochu zdravě a vyváženě, budou moci vlasové cibulky vlas správně vyživovat a vytvářet jeho pevnou strukturu. Vlasy pak budou krásné, pevné, lesklé, pružné a hlavně zdravé. Mnohem snáze budou čelit oslabení a negativním vnějším vlivům. Důležité jsou vitamín A, B a dále vápník či zinek.
Čím dál častěji je v souvislosti s pozitivními výsledky při zachování normální kvality vlasů zmiňován rakytník. Olej vyrobený z rakytníku obsahuje kromě důležitých vitamínů také nenasycené mastné kyseliny omega – 3, – 6, – 9 a vzácnou omega – 7 nenasycenou mastnou kyselinu, které se mimo jiné podílí právě na vitalitě vlasů. Rakytník jako rostlina se pěstuje i v našich podmínkách a dá se využít i v primární kuchyni. Komu by však jeho chuť neučarovala, či uvažoval o intenzivnější kůře, může se poohlédnout po formě doplňků stravy.
Vnější péče je také důležitá
Důležitost stravy pro kvalitu vlasů jsme si vysvětlili. Nyní přidáme pár tipů, jak ji v létě doplnit. Vhodná bude také ochranná vlasová kosmetika – šampon, kondicionér, či vlasová maska. Dobré je nezapomínat na pokrývku hlavy, opláchnutí vlasů po koupání, alespoň čistou vodou, nemáte-li možnost použít šampon a také si před dovolenou vlasy nebarvit a zbytečně je neoslabovat.
Tak co? Může dovolená začít?