Plánujete stavbu domu, nebo stěhování do nemovitosti, a to v oblasti, kde není kanalizace? Pamatujte na odpadní vody, které nelze jenom tak vypouštět do přírody. Pokud se kanalizace v daném místě ani dlouhodobě neplánuje, je vhodnou volbou pořídit si domovní čističky. Ty jsou osvědčeným dlouhodobým řešením u celé řady nemovitostí. Pokud i vy aktuálně nad čističkou přemýšlíte, budou se vám hodit naše informace. A to ve spojení s tím, jaké jsou na trhu aktuální možnosti, ze kterých lze vybírat.
Biologické čističky
Dá se říci, že v tomto případě mluvíme o velmi známém a dlouhodobě osvědčeném řešení, které zaručeně zaujme každého, kdo hledá především jednoduchost. Když se podíváme na popis, je třeba uvést, že princip fungování takové čističky je poměrně jednoduchý. Jde o nádrž, která má hned několik komor. Prostřednictvím nich prochází odpadní voda, přičemž z té poslední již vytéká voda, která je čistá a jako odpadní ji nelze označovat. Může být proto dále využita – třeba na zalévání.
Unikátem tohoto druhu čističek je to, že se zde nevyužívají jakékoliv mechanické postupy, jelikož samotné čištění se řeší biologickým způsobem. A to pomocí specifického filtru, který se stará o to, aby byla odpadní voda pročištěna co možná nejvíce. A to i s ohledem na případný nepříjemný zápach. Jde o osvědčené řešení, které pokud si vyberete, tak rozhodně chybu neuděláte.
SBR čističky
I s touto možností se možná setkáte, pokud budete vybírat správnou variantu pro vaši nemovitost. Toto řešení je rozhodně zajímavé tím, že se jedná o nadzemní provedení, a to i proto, že je zde využíváno působení vzduchu. Dnes se jedná o volbu, kterou můžeme označit za mimořádně efektivní, a s ohledem na použití i maximálně snadnou. Dá se říci, že celý proces čištění je rozdělený na čtyři fáze, a to:
- vtékání odpadní vody a naplnění,
- provzdušňování a usazování,
- odvod čisté vody a přebytečného kalu.
Jde o osvědčenou volbu jak u menších nemovitostí, tak i u těch, kde je třeba čistit odpadní vody u obyvatel, kterých žije v nemovitosti až 18. S konkrétním výběrem Vám poradí odborníci na webu www.jimko.cz, kde najdete nejenom všechny potřebné další informace o tomto typu, ale získáte i přehled jednotlivých možnostech na trhu. Výběr je skutečně bohatý a z hlediska oblíbenosti se jedná o volbu, která je vyzkoušená, osvědčená a velmi efektivní.
Tunelové čističky
Třetí varianta je rozhodně zajímavá svou celkovou velikostí a také konceptem fungování. Jak už napovídá sám název, jedná se o provedení, které obsahuje takzvané rozváděcí tunely. Tento tunel je brán jako hlavní tělo čističky, které jímá samotnou odpadní vodu. Ta je následně jak čištěna, tak dochází také k tomu, že je vyčištěná voda odváděna do pískového podloží. Zajímavým pozitivem čističky je jak to, že funguje jednoduše v zemi, tak i to, že nabídne velmi odolné provedení, s jistotou dlouhé životnosti. Pozitivem jsou ale i kompaktní rozměry.
Drenážní čističky
Poslední možnost, na kterou se podíváme, je celkem inovativní. Souvisí totiž s tím, že svou práci zde neodvádí nutně jenom samotná čistička. Jde totiž o koncept, který vyžaduje mít provedený i speciální drenážní systém v samotné půdě. Jde tedy o řešení, které jasně ukazuje, že odpadní vody lze čistit i v souladu s přírodou a využít její sílu. Rozhodně není třeba mít obavy ze znečištění, jelikož pokud je vše realizováno správně, tak i tento typ čističky jasně splňuje všechny požadované a dnes přísné normy spojené s jímáním odpadní vody tam, kde není dostupná klasická kanalizace. Hlavními pozitivy je třeba úspora místa, dlouhá životnost, a na první pohled celkem jednoduchý, ale přitom poměrně efektivní proces čištění. I proto se toto řešení dostává tolik do módy.