Když se řekne slovo dieta, mnohdy si to spojíme s něčím negativním jako je hladovění či vyřazení vašeho oblíbeného jídla z jídelníčku. Tento způsob stravování však funguje hlavně na snížení příjmů cukrů, není tak třeba bát se komplikací.
Princip stravování
Zónová dieta by měla fungovat hlavně na snížení příjmu sacharidů, tedy i škrobu a mouky ve stravě. Patří tak mezi nízkosacharidové diety jako je low carb či keto dieta. Tento styl stravování je zdravý, pomůže vám s hubnutím a nemusíte se obávat jo-jo efektu. Je však třeba ji dodržovat dlouhodobě, nejedná se proto o dietu v pravém slova smyslu, jako spíše o změnu životního stylu a stravování.
Složení jídelníčku
Jídelníček by měl být vyvážený, bývá proto doporučováno rozdělit živiny do určitých poměrů:
- 40 % sacharidů,
- 30 % tuků,
- 30 % bílkovin.
To však může být individuální. Je třeba jíst pravidelně, ideálně každé tři hodiny. To znamená až šest jídel za den.
Nemá se jednat o velké porce, jelikož pravidelnost je při stravování velmi důležitá. Svůj denní příjem kalorií tak rozdělíte do více malých jídel v průběhu dne. Nezapomínejte ani na pitný režim, ideální je voda a neslazené čaje či jiné tekutiny. Snažte se omezit alkoholové nápoje.
(Ne)vhodné potraviny
Vzhledem k omezení cukru v jídelníčku byste se měly vyhnout zejména bílému pečivu, bramborám, těstovinám a cereáliím. Dále pak samozřejmě také sladkosti, káva a alkohol. Vhodné nejsou ani uzeniny, máslo či smetana. Naopak doporučováno je celozrnné pečivo, kuřecí a rybí maso, ovoce a zelenina, nízkotučné mléčné výrobky, olivový olej, různé ořechy a podobně. Díky tomu zvládnete sestavit pestrá jídla.
Zónová dieta vás naučí více přemýšlet o tom, co jíte. Přechod na nízkosacharidový jídelníček nebývá jednoduchý, jděte na to proto postupně.
Zdroj foto: www.pixabay.com