Těhotenství přináší změny hormonální rovnováhy, které ovlivňují tkáně v celém těle, včetně dutiny ústní. Tyto hormonální změny mohou mít vliv na zdraví zubů i dásní a vést k jejich zvýšené citlivosti. A časté nevolnosti i neobvyklé chutě mají na zuby v těhotenství také nepříznivý vliv. Zjistěte, jak se o chrup v tomto období starat a jak řešit případné bolesti zubů.
Jak na správnou péči o zuby v těhotenství?
Správná a pravidelná péče o zuby je v těhotenství důležitější než kdykoliv jindy, zejména kvůli častému zvracení, které bývá v prvním trimestru naprosto běžné. Žaludeční šťávy totiž výrazně zatěžují zuby více než potraviny a nápoje.
Časté nevolnosti a specifické chutě během těhotenství nelze vždy ovlivnit, proto je důležité na ně správně reagovat. Zuby a dásně jsou v tomto období vystavené větší zátěži – proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost dentální hygieně a řídit se následujícími radami:
- Čistěte si zuby dvakrát denně – používejte měkký kartáček, abyste předešli podráždění dásní, které mohou být během těhotenství citlivější. Zuby si čistěte jemně, ale důkladně minimálně každé ráno a večer.
- Po zvracení si vyčistěte zuby zhruba po půl hodině – bezprostředně po zvracení se čištění zubů nedoporučuje. Po kartáčku tedy sáhněte až po půl hodině. Pokud vám nevolnosti způsobuje pohyb zubního kartáčku v zadní části úst, vyzkoušejte jednosvazkový kartáček, který umožňuje čistit zuby precizně a s menším nepohodlím.
- Používejte vhodnou zubní pastu v těhotenství – pokud vám nevolnosti způsobuje chuť zubní pasty, vyberte takovou, která má buď jemnou, nebo zcela žádnou příchuť.
- Nezapomínejte na mezizubní péči – používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky, abyste odstranili zbytky jídla z míst, kam se kartáček nedostane. Tím předejdete krvácení dásní a vzniku zubních kazů v těhotenství.
- Zvažte použití ústní vody – ústní voda vám pomůže udržet svěží dech a chrání zuby před zubním kazem. Mějte ale na paměti, že nenahradí čištění zubů klasickým ani mezizubním kartáčkem.
- Pravidelně navštěvujte zubaře – i když nepociťujete žádné potíže, zubní prohlídky v těhotenství nevynechávejte. Běžně se doporučuje absolvovat alespoň dvě preventivní prohlídky za rok.
Co dělat při bolesti zubů v těhotenství?
I když se během těhotenství doporučuje omezit větší lékařské a zubní zákroky, někdy může být ošetření nevyhnutelné. Pokud potřebujete například ošetřit nebo vytrhnout zub, je důležité použití jakékoliv zubní anestezie v těhotenství konzultovat s lékařem. Poté záleží na tom, jaký typ léků proti bolesti vám zubař podá – některá moderní anestetika se nedoporučují v prvním trimestru, ale v pozdějších fázích těhotenství jsou bezpečná.
Pokud není zákrok vyloženě akutní, lékaři často doporučují odložit ho až na období po porodu. Co se týče zubního rentgenu v těhotenství, nemusíte se ho bát. Intraorální rentgen, který se provádí na zubařském křesle, vydává minimální dávky záření zaměřené pouze na oblast dutiny ústní. Pokud je nutné takový rentgenový snímek zhotovit, nemusíte se obávat o zdraví miminka.
Prevence je nejen v těhotenství tou nejlepší cestou. Péče o zuby by tak pro vás měla být prioritou. Správnou dentální hygienou a pravidelnými návštěvami zubního lékaře předejdete komplikacím, které by mohly vést k nutnosti podstoupit zákrok během těhotenství.
Zdroj foto: Unsplash.com